Instagram'a Gelen Yeni Özellikler

Instagram'a Gelen Yeni Özellikler

 

Son zamanlarda Instagram’a gelen yeni özellikler ile ilgili her zaman yeni haberlerle karşılaşıyoruz. Geçtiğimiz haftalarda kronolojik sıralama, hikâye beğenme ve belirli gönderileri sabitleme gibi özelliklerle büyük bir kitlenin dikkatini çekmişti. Son dönemlerde özellikle Tiktok ile rekabet açısından önemli olan Reels videolarına daha da önem verdiğini ise hissettiriyordu.

 

Yeni gelecek olan özelliklere bakıldığında da kullanıcı deneyimini arttıracak, içerik üreticilerine çeşitli avantajlar sağlayacak ve Reels odaklı güncellemeler olacağını anlayabiliyoruz. Instagram yeni özellikleri ile bilhassa yeni içerik üretmeye başlayacak olan kişileri sevindirecek gibi duruyor.

 

Instagram Tam Ekran Oluyor

 

Instagram tam ekran formuna sonunda kavuşuyor. Bildiğiniz gibi içerikleri Reels kısmından izlerken ardı ardına kaydırdığımız videolar tam ekran olarak çıkıyor. Fakat bir profilde gönderileri kaydırırken ya da bir video içeriğini izlerken tam ekran olmadığını gözlemlemek mümkün. Artık Tiktok gibi ekranın tamamını kaplayan bir uygulama gövdesi göreceğiz. Böylece profillerde gezerken, Reels izlerken, hikâyelere bakarken aynı formatı görebileceğiz.

 

Instagram Reels yenilikleri arasında en önemli ayrıntı ise diğer tam ekran görüntülenen Stories özelliğinden gelen etkileşimli içerikler. Etkileşimli çıkartmalar hikâyeler üzerinde ciddi bir kitlenin düzenli olarak kullandığı unsurlar. Bunlara geri sayım sayacı, anket ve benzeri seçenekleri dahil etmek mümkün. Reels ile anket yapmak ise hikâyelere kıyasla çok daha uzun içeriklerle kullanıcıya erişim şansı tanıyacak.

 

Instagram Reels İçin Yeni Özellikler

 

Instagram Reels süresi ile ilgili ilk duyuru pek çok içerik üreticisini mutlu etti. Çünkü artık 60 saniye değil 90 saniyelik Reels içeriği üretmek mümkün olacak. Daha uzun bir Reels içeriğini üretirken aynı zamanda etkileşimli çıkartmaları da kullanabilecek olmamız bir diğer sevindirici detay.

 

Yine Instagram yeni güncelleme ile beraber ses kütüphanesi için bir yenilik peşinde. Zira artık kullanıcılar istedikleri sesleri kütüphaneye eklemek ve bunları içeriklerde kullanmakta özgür olacak. Telefonunuzdan dosya ile Instagram ses kütüphanesine veri yüklemek daha geniş bir içerik yelpazesine sahip olmayı kolaylaştıracak gibi gözüküyor. Bunun için hazır Reels şablonları sunarak yeni içerik üreticilerine pek çok açıdan kolaylık sağlaması ise oldukça sevildi.